Darbo laikas: I-IV 6:00-23:00, V 6:00-22:00, VI 9:00-18:00, VII NEDIRBAM iki 2018.08.31
Klausti
Išbandyti

6 praktiški patarimai medžiagų apykaitai palaikyti

6 praktiški patarimai medžiagų apykaitai palaikyti

Greita medžiagų apykaita yra vienas iš esminių aspektų norint numesti svorio ir išlaikyti jį žemą.
Deja, mūsų gyvenimo būdo ypatumai dažniausiai yra it pagalys į dviračio ratus...
Prasti įpročiai gali smarkiai pakenkti tau, tavo kelionėje į tikslą!
Štai 6 blogiausi pasirinkimai, kuriuos reikėtų pasistengti pakeisti. Atkreipk dėmesį į žodį „pasirinkimai“. Juk viskas tavo rankose ;)

1. Badavimas

Per mažas kcal kiekis gali smarkiai sulėtinti medžiagų apykaitą.
Žinoma, norint numesti svorio reikalingas kcal deficitas (suvartoji mažiau kcal, nei jų sudegini), tačiau deficitas turi būti protingas. Tai reiškia, kad jokiu būdu neturėtum BADAUTI.
Tai yra kvaila...
Kuomet drastiškai sumažini kcal skaičių, tavo kūnas automatiškai sulėtina medžiagų apykaitą ir sunaudoja (sudegina) žymiai mažiau kcal. Taip yra todėl, kad organizmas mano, jog atsidūrei kritinėje situacijoje, kuomet nėra galimybės gauti maisto.
Atlikus tyrimus, kurių metu stebėti žmonės su viršsvoriu ir be, pastebėta, jog suvartojant mažiau, nei 1000 kcal per dieną, smarkiai pakinta medžiagų apykaitos greitis. (1, 2, 3, 4, 5 šaltiniai).
Štai tau viena įdomybė iš minėtų tyrimų: moters, turinčios viršsvorio, kuri per dieną suvartodavo vos 420 kcal, medžiagų apykaita smarkiai sulėtėjo per keletą mėnesių. Kuomet ta pati moteris pradėjo valgyti įprastus (teisingus) kiekius kcal, jos medžiagų apykaita išliko LĖTA ir vėliau pradėjo greitėti labai LĖTAI. 
Kito tyrimo metu, dalyvavusieji vartojo po 890 kcal per dieną. Po 3 mėn., vidutinis sudegintų kcal skaičius per dieną sumažėjo per 600 kcal.
Ar supranti, kaip smarkiai kenki sau, praktikuodamas badavimą? Tai yra visiška nesąmonė ir mokslas tą įrodė.
Sukurti kalorijų deficitą norint numesti svorio reikia, tačiau tai turi būti daroma su protu, pasikonsultavus su atitinkamu specialistu. Sporto klube „Fankas“ tokių tikrai rasi. Nebijok klausti – saugok sveikatą.
Atmink: drastiškai sumažinus kcal skaičių, lėtėja medžiagų apykaita, ko pasekoje numesti svorio tampa žymiai sunkiau.

2. Mažas suvartojamų baltymų kiekis

Pakankamas baltymų kiekis tavo mityboje yra būtinas, norint sėkmingai kontroliuoti svorį.
Tyrimais įrodyta, jog vartojant daugiau baltymų, žmogus jaučiasi sotesnis bei sudegina daugiau kalorijų. (6, 7, 8 šaltiniai).
Kuomet organizmas apdoroja suvartotą maistą, pasireiškia termogeninis maisto poveikis – organizmas naudoja energiją maistui virškinti.
Baltymams virškinti organizmas sunaudoja gerokai daugiau energijos nei angliavandeniams ar riebalams. Taigi: suvartojus baltymų medžiagų apykaita pagreitėja 20–30%, angliavandenių - 5–10% ir 3%, suvartojus riebalų. (9 šaltinis).
Nustatyta, kad žmogus privalo suvartoti ~1.2g baltymų kiekvienam kūno kilogramui, norint apsisaugoti nuo medžiagų apykaitos sulėtėjimo, pasireiškiančio metant svorį. (10 šaltinis).
Atmink: baltymai skatina medžiagų apykaitą gerokai labiau, nei angliavandeniai ar riebalai. Metant svorį, svarbu suvartoti pakankamai baltymų, kad išvengti medžiagų apykaitos sulėtėjimo.

3. Amžinas sėdėjimas

Sėdi, sėdi. Tada dar pasėdi. Ir dar paguli. Ir staiga sudegini žiauriai mažai kcal ir „užsidirbi“ viršsvorį.
Deja, dauguma žmonių šiai dienai sėdi darbuose, mašinose, pakeliui į darbą bei namie, prie televizoriaus. (11 šaltinis).
Darbas salėje, aktyvus laisvalaikis ir panaši veikla – viskas yra naudinga. Tačiau lygiai taip pat protinga ir naudinga kartais lipti laiptais. Atmink, kad visas susideda. O kai susideda protingi pasirinkimai, gaunasi gražus vaizdas veidrodyje.
Turi galimybę darbe naudoti modernų stalą, kurio aukštis reguliuojasi? Tuomet pasikelk jį ir stovėk. Jeigu neturi tokios galimybės ir pastoviai sėdi – eik pasivaikščioti. Pasitelk fantaziją. Raktažodis – judėjimas. Arba ateik į „Fanką“, pajudėsi kaip turi būti :)
Atmink: neužsisėdėk!

4. Nemiga

Miegas yra vienas svarbiausių sveiko kūno „sudedamųjų dalių“.
Net gi keletas valandų „trūkumo“ veda prie diabeto, širdies problemų ir depresijos. (12 šaltinis).
Keleto tyrimų išvadose teigiama, jog nereguliarus miegas ar jo trūkumas lėtina medžiagų apykaitą bei gali privesti prie nutukimo (13 ,14, 15 šaltiniai).
2.6% - tiek sulėtėjo medžiagų apykaita ramybės būsenoje tiems, kurie miegojo po 4 valandas per naktį, 5 dienas. Dalyvavusiųjų medžiagų apykaita normalizavosi jiems išmiegojus 12 valandų. (16 šaltinis).
Situacija blogėja, kuomet miegama dieną, o ne naktį. Sutrinka cirkadinis ritmas (biologinis laikrodis), ko pasekoje pastebėtas 8% sulėtėjusi medžiagų apykaita. (17 šaltinis).
Atmink: norint palaikyti normalią medžiagų apykaitą, reikia miegoti. Ir tą reiktų daryti naktį, bet ne dieną.

5. Cukrumi aptekę gėrimai

Cukrumi saldinti gėrimai yra didžiausias tavo sveikatos priešas.
Dažnai geriant gaiviuosius gėrimus ar sultis su cukrumi, rizikuojama „prisišaukti“ tokių bėdų, kaip diabetas bei viršsvoris (18, 19 šaltiniai).
Dėl šių problemų reikia kaltinti saldintuose gėrimuose esančią fruktozę. Cukruje randame 50% fruktozės.
12 savaičių vyko tyrimas, kurio metu viršsvorį turintys asmenys laikėsi svorį mažinančios dietos, tačiau 25% dienos kalorijų gaudavo iš saldintų gėrimų. Rezultatas? Sulėtėjusi medžiagų apykaita (20 šaltinis).
Pastebėta, kad dažnas fruktozės vartojimas skatina riebalų kaupimąsi. Ypač ant pilvo. Nes kur gi daugiau jie kaupsis... (21, 22, 23, 24, 25 šaltiniai).
Atmink: dideli fruktozės kiekiai lėtina medžiagų apykaitą bei skatina riebalų kaupimąsi ant pilvo.

6. Jokio sporto

Sportas yra puikus būdas užtikrinti, jog medžiagų apykaita „dirbs“ taip, kaip reikia. Tik jau nereikia vengti sporto, nes „nenoriu priaugti raumenų“. Raumenų masės auginimas yra atskiras DARBAS. Sportas gali būti ir fizinė veikla, teikianti tau malonumą. Tai yra raktas į sveiką kūną.
Įrodyta, kad sportas pagreitiną medžiagų apykaitą. Tai galioja ne tik sveikiems, tačiau ir tiems, kurie turi viršsvorį ar net gi širdies sutrikimų (26, 27, 28, 29 šaltinis).
Kuomet žmogus riebalinę masę keičia raumenų audiniais, pastebima pagreitėjusi medžiagų apykaita ir didesnis sudeginamų kalorijų skaičius net ir besiilsint (30, 31, 32 šaltinis).
Net gi ir užsiimant elementariausia fizine veikla pastebimas didesnis sudeginamų kalorijų skaičius.
7,4% - tiek pagreitėjo medžiagų apykaita užsiimant sportu vos 11 minučių per dieną. Taip pat buvo sudeginta 125 kcal daugiau, nei įprastai (33 šaltinis).
Įsivaizduok, kiek kcal sudegintum/sudegini grupinių treniruočių „Fanke“ metu! Turbūt kokį milijoną... :)
Atmink: sportas, kad ir kokia jo forma, yra naudingas tavo medžiagų apykaitai ir apskritai bendrai sveikatai.

Apibendrinimas
Tavo pasirinkimai ir įpročiai lemia tavo sveikatą ir išvaizdą. Nekaltink korporacijų, visuomenės ar dar kažko kito, dėl savo pačio priimtų sprendimų.
Nori pasikeisti? Tam yra veiksmų planas. Yra informacija. Net gi yra fizikos dėsniai, kurie veikia tavo naudai. Tau tereikia VEIKTI.
Ir viskas yra įgyvendinama, kai to nori.
Jeigu nenori, kaltinti gali tik save.

Straipsnį paruošė Mantas Paševeckas pagal sporto klubo „Fankas“ užsakymą. Kopijuoti be raštiško sporto klubo „Fankas“ leidimo- GRIEŽTAI DRAUDŽIAMA!

Kaip rasti sporto klubą Fankas? Kaip rasti sporto klubą Fankas?

+370 37 426868 +370 37 426868

SPORTO KLUBAS FANKAS
Savanorių pr. 111 (PC Žaliakalnio "IKI")

Tel./Fax.: (37) 42 68 68
El. paštas: info@fankas.lt